Автоматизація роботи мебельного підприємства

Міністерство освіти і науки України

Полтавський національний технічний університет

Ім. Юрія Кондратюка

Факультет інформаційних та телекомунікаційних технологій і систем

Кафедра інформаційних технологій та систем

Курсова робота

З дисципліни “Системний аналіз та проектування комп’ютерних інформаційних систем”

Розробив Студент

Групи 301-ТН

Павелко Дмитро

Полтава 2010

Зміст

Вступ

Розв’язання задачі

1.1. I розділ

1.2. ІІ розділ

1.3. ІІІ розділ

Висновок

Список використаної літератури

Вступ

Системний аналіз на практиці опирається на застосування спеціальних програмних засобів, що дозволяють промоделювати структуру систем і процесів, визначити складові їхні елементи й задати зв’язку між ними, проаналізувати динаміку їхньої взаємодії й ефективність застосування системи для рішення конкретного завдання. Даний цикл лабораторних робіт припускає вивчення функціональних можливостей двох основних засобів структурного моделювання систем і процесів: BPwіn, що тепер має назву AllFusіon Process Modeler у версіях від компанії Computer Assocіates, і Ratіonal Rose (компанія Ratіonal Software).

BPwіn допомагає чітко документувати важливі аспекти будь-яких бізнесів-процесів: дії, які необхідно почати, способи їхнього здійснення й контролю, необхідні для цього ресурси, а також візуалізувати отримані від цих дій результати. Він дозволяє аналітикам і проектувальникам моделей співвідносити корпоративні ініціативи й завдання з бізнес-вимогами й процесами інформаційної архітектури й проектування додатків. Таким чином, формується цілісна картина діяльності підприємства: від потоків робіт у невеликих підрозділах до складних організаційних функцій.

CA ERwin Process Modeler (раніше називався AllFusion Process Modeler) – програмний продукт в області реалізації засобів CASE-технологій.

Дозволяє проводити опис, аналіз та моделювання моделі даних – будівник мета-моделей даних. Займає одне з лідируючих місць в своєму сегменті ринку. В даний час випускається компанією Computer Associates. Розповсюджується на комерційній основі.

Включає три стандартні методології: IDEF0 (функціональне моделювання), DFD (моделювання потоків даних) і IDEF3 (моделювання потоків робіт). Ці методології по-своєму унікальні. Кожна з них може бути виконана окремо за допомогою BPwin, але їх сукупність укладена в модель дає аналітику повну картину предметної області клієнта.

Ratіonal Rose є об’єктно-орієнтованим засобом проектування, що спрощує розробку складних програмних систем за допомогою виразних можливостей по графічних поданнях класів і їхніх взаємовідносин. Тобто інструментарій програми допускає як високорівневе (абстрактне) подання (наприклад, схема автоматизації підприємства, банку), так і низькорівневе проектування (наприклад, інтерфейс програми, модель життєвого циклу об’єктів, їхньої дії). Вся міць програми базується всього на 7-ми діаграмах, які здатні описувати структуру системи, взаємодію й поводження її елементів. Основою даного опису є уніфікована мова об’єктно-оріентованного моделювання Unіfіed Modelіng Language (UML).

UML (англ. Unified Modeling Language – уніфікована мова моделювання) – мова графічного опису для об’єктного моделювання в області розробки програмного забезпечення. UML є мовою широкого профілю, це відкритий стандарт, який використовує графічні позначення для створення абстрактної моделі системи, званої UML-моделлю. UML був створений для визначення, візуалізації, проектування та документування в основному програмних систем. UML не є мовою програмування, але в засобах виконання UML-моделей як інтерпретується коду можлива кодогенераціі.

В якості бізнес-процесу я обрав: “Автоматизацію роботи мебельного підприємства”. Оскільки цей процес майже не має аналогів автоматизації, я вирішив створити модель саме цього підприємства.

Розв’язання задачі I розділ. Докладний та повний опис бізнес – процесу

Виробництво дерев’яних стільців

В даний час для розширення асортименту пекарень та хлібозаводів актуальним є виробництво борошняних кондитерських виробів, і зокрема цукрового печива. Адже в широко поширених невеликих пекарнях, які спеціалізуються лише на випуску “білого” і “чорного” хліба, так і пекарнях побільше, що виробляють хліб і хлібобулочні вироби (булки, пиріжки, слойки), необхідна лише невелика до комплектація, для того, щоб запустити кондитерський цех. Такий підхід дозволить зробити виробництво рентабельним, отримати додатковий прибуток, не роблячи значних вкладень, організувати додаткові робочі місця та ін..

Крім того, у разі, коли кондитерський цех відкривається при вже працюючому підприємстві, існує зареєстрована “розкручена” торговельна марка, відпрацьована схема розповсюдження продукції, це полегшує просування нової продукції. На думку експертів, виробництво дерев’яних стільців є прибутковим і вигідним бізнесом навіть для тих підприємців, які вирішили розпочати нову справу.

Таким чином, можна сказати, що попит визначив розвиток напрямків виробництва борошняних кондитерських виробів. Це зумовило наявність широкого асортименту обладнання для випуску цукрового печива, що відрізняється за якістю, продуктивності і ціні. Це призвело до того, що підприємцю дуже складно зробити вибір: адже необхідно не тільки придбати устаткування з оптимальною продуктивністю, але і прийнятне за ціною і якістю.

Поставка обладнання для виробництва цукрового печива включає в себе декількох етапів:

– Підготовку комерційної пропозиції (сировина для виробництва, асортиментний перелік, планована продуктивність і т. д.);

– Підготовку документів для сертифікації (підбір розробленої нормативно-технічної документації або розробка нових технічних умов і технологічних інструкцій);

– Проектування;

– Підбір креслення;

– Комплектацію технологічної лінії або окремих одиниць обладнання;

– Поставку та шефмонтаж обладнання;

– Гарантійне і післягарантійне обслуговування;

– Технологічну підтримку протягом усього періоду експлуатації обладнання.

Підготовка комерційного (або інвестиційного) пропозиції дозволяє підприємцю визначитися з наступними питаннями: на якому сировина буде працювати виробництво, який планується асортиментний перелік, яка продуктивність планується при запуску або подальше розширення (укрупнення) виробництва.

При здійсненні робіт з проектування здійснюється “прив’язка” устаткування до приміщення, планується підведення електроенергії, водопроводу, каналізації.

На наступному етапі фахівці фірми розробляють технічні умови та технологічну інструкцію на продукт, а також допомагають з узгодженням в органах санітарно-епідеміологічного нагляду.

Функціонально-технологічна схема виробництва печива. Виробництво печива починається з ділянки приймання і зберігання сировини і закінчується ділянками зберігання та обліку готової продукції. Будь-яка виробнича лінія включає кілька обов’язкових ділянок (тістоприготувальне, формувальний і ділянка випічки), а також ряд допоміжних ділянок, наявність або відсутність яких визначається продуктивністю лінії (обсягом виробництва готової продукції) і можливостями виробника (наприклад, наявність дорогого спеціального оздоблювального і пакувального обладнання).

Нижче представлена функціонально-технологічна схема, в якій перераховані всілякі, в т. ч. обов’язкові ділянки лінії, їх функціональне призначення і перелік використовуваного на ділянках обладнання. Вона повинна внести ясність в розуміння процесу виробництва і допомогти у формуванні комплекту обладнання (таблиця 1).

Таблиця 1.

Функціонально-технологічна схема виробництва печива

Производственный участок Назначение Оборудование
Склад сировини Зберігання та відпуск готової сировини у виробництво

Холодильник

Бункери для борошна, цукру,

Вантажні візки

Стелажі

Ваги

Підготовка сировини Просіювання борошна, цукру, інспекція смакових добавок та інших інгредієнтів

Борошнопросіювач

Ваги

Прилади визначення вологості

Виготовлення емульсії Приготування рецептурної емульсії Взбивальна машина або обладнання приготування емульсії
Замішування тіста Змішування емульсії з борошном і крохмалем Машина для замісу тіста
Формування Додання тістозаготовкам потрібної форми (одержання напівфабрикату печива) Ротаційно-формувальна машина
Випічка Високотемпературна обробка Печі кондитерські (тунельні або ярусні або ротаційні)
Охлаждение Досягнення температури знімання готового печива з кондитерського листа Стелажні візки
Обробка Глазирование печенья Охлаждающий конвейер
Розфасування

-ручна в картонні короби;

-автоматична (у споживчу упаковку)

Шоколадно-глазурувальна машина

Охолоджуючий конвеєр

Склад готової продукції Зберігання та облік

Автомат пакувальний горизонтального типу

Технологічний процес виробництва цукрового печива складається з наступних етапів:

1. Підготовка сировини і напівфабрикатів до виробництва.

2. Приготування рецептурної суміші (емульсії).

3. Приготування тіста.

4. Формування тіста.

5. Охолодження.

6. Розфасування, упаковка і зберігання.

Сировина, що надходить у виробництво, повинно відповідати вимогам діючих стандартів або технічних умов.

Приготування емульсії здійснюється наступним чином. У кремовзбівальную машину на робочому ходу завантажують всі рідкі компоненти, цукрову пудру або цукор-пісок і перемішують 5-10 хв. Потім додають попередньо розчинені у воді (температура води 15-20 град.) Хімічні розпушувачі і в останню чергу жир з температурою близько 40 град та ароматичні речовини. Все ретельно перемішують до однорідної консистенції протягом 7-10 хв.

Кількість води, що заливається знаходять розрахунковим шляхом у залежності від вологості тіста. Воду на розчинення хімічних розпушувачів беруть із загальної кількості води, що йде на заміс.

При подачі жиру в блоках він повинен бути попередньо “оттемперірован” при температурі цеху, а тривалість перемішування суміші при необхідності може бути збільшена до повного рівномірного розподілу жиру.

З кремовзбівальной машини емульсія подається порційно в тестомесильную машину періодичної дії.

Приготування тесту в тестомесильной машині здійснюється шляхом змішування рецептурної суміші з борошном, крохмалем, крихтою. Тривалість замісу тіста становить 5 – 10 хв. (До 12 – 15 хв.).

Вологість тесту складає 13,5-17,5%, температура тесту не більше 30 град. Тривалість замісу тіста може змінюватися і залежить від температури, властивостей борошна, інтенсивності змішування та інших факторів.

Формування здійснюють на ротаційній машині шляхом “запрессованой” тесту в поглиблення формующего валу рифленим валом.

Випічку печива здійснюють в тунельних печах безперервної дії, що обігріваються електрикою. Відформовані заготовки печива переходять на конвеєр стрічкової печі.

Випічку печива, відформованого ротором, проводять при температурі 220-240 град. протягом 4,5 – 5,5 хв.; при температурі 240-260 град. – Протягом 3,5 – 4,5 хв., При температурі 260-300 град. – Протягом 2,5-3,5 хв.

Тривалість та режими випічки можуть змінюватися в залежності від типу печі, ступеня її заповнення, температури випічки і інших чинників.

Охолодження здійснюється в умовах цеху на стелажних візках.

Для цехів невеликої продуктивності фахівці рекомендують просту ручну розфасовку печива по 100-300 г на полімерні коробочки (коррекси) з подальшою упаковкою в поліпропіленові пакети. Упаковка неістотно збільшить собівартість, зате додасть товарний вигляд продукції, зменшить або виключить брухт продукції, знизить кількість необхідної картонної тари.

Обладнання, необхідне для виробництва цукрового печива. Для організації цеху з виробництва цукрового печива використовується основне і додаткове обладнання. До складу базового комплекту зазвичай включають тістоприготувальне устаткування (борошнопросіювач, збивачок машину-емульсатор, тістоміс), ротаційно-формующую машину, піч і допоміжне обладнання. Асортимент продукції, що випускається може бути розширений за рахунок додаткових формувальних барабанів (роторів) з різними малюнками і формами печива. Можливо виготовлення барабанів з фрезеруванням по бронзі або тефлону, з малюнком і формою печива за ескізом замовника або з каталогу виробника.

Для оснащення підприємств малої і середньої потужності фахівці ТФ “Діалог Плюс” пропонують кілька варіантів комплектації кондитерського цеху з продуктивністю 100 кг / год (таблиця 2).

Таблиця 2.

Примерный вариант комплектации кондитерского цеха

№ п/п Наименование Производительность 100 кг/ч -“минимальная комплектация” Производительность 180 кг/ч – “максимальная комплектация”
1 Мукопросеиватель (вибросито) 150-250 кг/ч 1 1
2 Взбивальная машина (эмульсатор) с дежой 60 л 1 1
3 Тестомесильная машина для крутого теста шнековый 150-200 кг/ч 1 1
4 Машина ротационно – формующая сахарного печенья, 2 режима: 100 кг/ч и 180 кг/ч 1 1
5 Контейнер передвижной (50 полок) 1 4
6 Противни 634х291 мм (комплект 50 шт.) 3
7 Печь ярусная (пекарский шкаф 3-секционный) 2
8 Печь конвейерная (туннельная) 11-метровая (муфель 9,5 м) 1
Стоимость основного технологического комплекта 197000-250000*руб. 558000-600000 руб.

Можлива заміна запропонованих марок наступного обладнання з базового комплекту: просіювача борошна – на іншу модель з продуктивністю не менше 200 кг / год, машини збивальної (дежа не менше 60 л), тестомесильной машини (варіанти з z-лопатями) і печей, а з десятка випускаються на території СНД ротаційних формувальних машин ми рекомендуємо налагоджену РПМ-3М.

З додаткового обладнання для контролю продукції, що випускається використовуються мийні ванни, виробничі столи, технологічні візки, бактерицидні лампи, млин для цукру.

Технічні характеристики обладнання для виробництва цукрового печива різної продуктивності наведено в таблиці 3.

Таблиця 3.

Технические характеристики цеха

№ п/п Параметры производства Комплект с минимальной комплектацией Комплект с максимальной комплектацией
1 Установленная мощность, кВт 36 85
2 Производственная площадь, кв. м., не более 30 80
3 Персонал, чел. 4 4

За умови використання якісної сировини, дотримання рецептури, технології приготування тіста і якості формування, а також витримування параметрів випічки і охолодження готового печива на запропонованому обладнанні можна досягти високої якості продукції.

Слід зазначити, що, враховуючи значний вибір ліній та окремих одиниць обладнання для виробництва борошняних кондитерських виробів, підбір стандартного комплекту фахівцями фірм-постачальників здійснюється в короткі терміни. Самим же скомплектувати лінію з виробництва цукрового печива, хоча це і може обійтися значно дешевше, вкрай важко, особливо для починаючого підприємця. Крім того, йому доведеться самому освоювати технологію, підбирати рецептуру, здійснювати сертифікацію продукції.

Досвідченим виробникам теж найчастіше потрібна допомога професіоналів – наявні технологічні лінії необхідно доповнити необхідним, часто нестандартним обладнанням. Що в цей час деякі виробники і постачальники беруться за виготовлення такого обладнання, а також здійснюють підбір відновлених машин і агрегатів, забезпечених повним комплектом гарантійних зобов’язань.

ІІ розділ. Системний аналіз бізнес – процессу

Побудова контекстної діаграми

Графічна побудова моделі починається з контекстної діаграми (меню Fіle/New), що відображає контекст функціонування модельованої системи як єдиного цілого. У прямокутнику записується основна функція (робота) модельованої системи. В мене вона називається “Автоматизація роботи пекарні”.

Взаємодія робіт із зовнішнім світом і між собою описується у вигляді стрілок. Стрілки являють собою якусь інформацію й в мене вони іменуються такими іменниками як “Рецепт”, “Оборудование”, “Сырье”,”Персонал”, “Брак”, “Поставка для продажи” .

Побудова діаграми декомпозиції

Деталізація головної функції системи здійснюється за допомогою діаграм декомпозиції, які будуються на тому ж принципі, що й контекстна, але включають більшу кількість робіт. Кожна робота, у свою чергу, може бути декомпозована.

Всі роботи в діаграмі декомпозиції зв’язуються між собою за допомогою стрілок. Зв’язки моделюють реальні процеси, що ставляться до об’єктів, що управляють впливами і механізмами. Роботи автоматично нумеруються (правий нижній кут). Діагональна риса в лівому верхньому куті показує, що робота не декомпозована.

Кожна з робіт на діаграмі декомпозиції може бути у свою чергу декомпозована. На діаграмі декомпозиції роботи нумеруються автоматично з ліва на право. Номер роботи показується в правому нижньому куті. У лівому верхньому куті зображується невелика діагональна риса, що показує, що дана робота не була ще декомпозована. Кожен блок в моїй роботі був додатково декомпозований, що охопити весь аспект обраного мною бізнес-процесу.

Побудова діаграми дерева вузлів

Діаграма дерева вузлів показує ієрархію робіт у моделі й дозволяє розглянути всю модель цілком, але не показує взаємозв’язку між роботами (стрілки)Діаграма дерева вузлів показує ієрархію робіт у моделі й дозволяє розглянути всю модель цілком, але не показує взаємозв’язку між роботами (стрілки)

Діаграми “тільки для експозиції” (FEO ) часто використаються в моделі для ілюстрації інших точок зору, для відображення окремих деталей, які не підтримуються явно синтаксисом ІDEF0. Діаграми FEO дозволяють порушити будь-яке синтаксичне правило, оскільки по суті є просто картинками – копіями стандартних діаграм і не включаються в аналіз синтаксису.

Побудова діаграм DFD

Автоматизований виробництво програмний rational rose

Діаграми DFD можуть бути побудовані з використанням традиційного структурного аналізу, подібно тому, як будуються діаграми ІDEF0. Спочатку будується фізична модель, що відображає поточний стан справ. Потім ця модель перетвориться в логічну модель, що відображає вимоги до існуючої системи. Після цього будується модель, що відображає вимоги до майбутньої системи. І, нарешті, будується фізична модель, на основі якої повинна бути побудована нова система.

Діаграми потоків даних (Data flow dіagrammіng – DFD) використаються для опису документообігу й обробки інформації. Подібно ІDEF0, DFD представляє модельну систему як мережу зв’язаних між собою робіт. Їх можна використати як доповнення до моделі ІDEF0 для більш наочного відображення поточних операцій документообігу в корпоративних системах обробки інформації. DFD описує:

– функції обробки інформації (роботи);

– документи (стрілки, arrow), об’єкти, співробітників або відділи, які беруть участь в обробці

– інформації;

– зовнішні посилання (external references) , які забезпечують інтерфейс із зовнішніми об’єктами, що перебувають за границями модельованої системи;

– таблиці для зберігання документів (сховище даних, data store).

В BPwіn для побудови діаграм потоків даних використається нотація Гейна-Сарсона. Для того щоб доповнити модель ІDEF0 діаграмою DFD, потрібно в процесі декомпозиції в діалозі Actіvіty Box Count “кликнути” по радіокнопці DFD.

Побудова діаграм IDEF3

Розглянемо процес побудови діаграм ІDEF3, що включає взаємодію автора (аналітика) і одного або декількох експертів предметної області.

ІDEF3 – це метод, що має основною метою дати можливість аналітикам описати ситуацію, коли процеси виконуються в певній послідовності, а також описати об’єкти, що беруть участь разом в одному процесі.

Техніка опису набору даних ІDEF3 є частиною структурного аналізу. На відміну від деяких методик описів процесів ІDEF3 не обмежує аналітика надмірно твердими рамками синтаксису, що може привести до створення неповних або суперечливих моделей. ІDEF3 може бути також використаний як метод створення процесів. Він доповнює ІDEF0 і містить все необхідне для побудови моделей, які надалі можуть бути використані для імітаційного аналізу.

Кожна робота в ІDEF3 описує який-небудь сценарій бізнес-процесу й може бути складової іншої роботи. Оскільки сценарій описує мету й рамки моделі, важливо, щоб роботи йменувалися віддієслівним іменником, що позначає процес дії, або фразою, що містить такий іменник.

ІІІ розділ. UML – модель

Загальні відомості про Ratіonal Rose

Ratіonal Rose – це програмний засіб фірми Ratіonal Software Corporatіon (США), призначене для автоматизації етапів аналізу й проектування програмного забезпечення, генерації кодів на різних мовах і випуску проектної документації. Ratіonal Rose використає методологію об’єктно-орієнтованого аналізу й проектування, засновану на підходах трьох провідних спеціалістів у даній області: Буча, Рамбо і Якобсона. Розроблена ними універсальна нотація для моделювання об’єктів (UML – Unіfіed Modelіng Language) претендує на роль стандарту в області об’єктно-орієнтованого аналізу й проектування. Конкретний варіант Ratіonal Rose визначається мовою, на якому генеруються коди програм (C++, Smalltalk, PowerBuіlder, Ada, SQLWіndows і ObjectPro).

Основний варіант – Ratіonal Rose/C++ – дозволяє розробляти проектну документацію у вигляді діаграм і специфікацій, а також генерувати програмні коди на С++. Крім того, Ratіonal Rose містить засоби реінжинірингу програм, що забезпечують повторне використання програмних компонентів у нових проектах.

Діаграми варіантів використання

Вікно моделі є місцем створення логічної або фізичної моделі даних досліджуваної системи. Моделювання в Ratіon Rose проводиться як спуск від концептуальної моделі до логічного, а потім до фізичної моделі програмної системи.

Концептуальна модель виражається у вигляді діаграм варіантів використання (Use-case dіagram). Цей тип діаграм служить для проведення ітераційного циклу загальної постановки завдання разом із замовником. Варіант використання являє собою послідовність дій, виконуваних системою у відповідь на подію, ініційовуване деяким зовнішнім об’єктом (діючою особою). Варіант використання описує типову взаємодія між користувачем і системою. У найпростішому випадку варіант використання визначається в процесі обговорення з користувачем тих функцій, які він хотів реалізувати. Ці діаграми є основою для досягнення взаєморозуміння між програмістами-професіоналами, що розробляють проект, і замовниками проекту.

На схемі зображений процес зв’язку клієнта з відділом продаж пекарні.

Діаграми класів

Діаграми класів є центральною ланкою методології об’єктно-орієнтованого аналізу й проектування. Діаграма класу показує класи і їхні відносини, тим самим представляючи логічний аспект проекту. На стадії аналізу діаграми класів використаються, щоб виділити загальні ролі й обов’язки об’єктів (сутностей), що забезпечують необхідне поводження системи, на стадії проектування – щоб передати структуру класів, що формують архітектуру системи. Кожний клас повинен мати ім’я. Ім’я класу повинне бути унікальним в утримуючому його проекті. Діаграма класів визначає типи об’єктів системи й різних статистичних зв’язків, які існує між ними. На діаграмах класів також зображуються атрибути класів, операції й обмеження, які накладаються на зв’язок між об’єктами.

На цій схемі зображений саме весь процес в загальному, з описом всіх змінних, а також функцій, що описані в кожному класі.

Діаграми пакетів

Важливим завданням систематизації інформації про предметну область є розбивка великої системи на невеликі підсистеми. Саме тут особливо помітні структурні й об’єктно-орієнтовані розходження між підходами. Одна з ідей полягає в угрупованні класів у компоненти більш високого рівня. В UML такий механізм угруповання носить назву пакетів (package). Діаграмою пакетів є діаграма, що містить пакети класів і залежності між ними. Строго говорячи, пакети є елементами діаграми класів, тобто діаграма пакетів – це всього лише діаграма класів. Відрізняються ці діаграми практичним призначенням і використанням. Залежність між двома елементами має місце в тому випадку, якщо зміни у визначенні одного елемента можуть спричинити зміни в іншому.

Діаграми станів

Діаграми стану (Statechart) є засобом опису поводження систем. Вони визначають всі відомі стани, у яких може перебувати об’єкт, а також процес зміни стану об’єкта в результаті впливу деяких подій.

Поняття стану (state) є фундаментальним не тільки в метамодели мови UML, але й у прикладному системному аналізі. Вся концепція динамічної системи грунтується на понятті стану. Семантика ж стану в мові UML має ряд специфічних особливостей. У мові UML під станом розуміється абстрактний метакласс, використовуваний для моделювання окремої ситуації, протягом якої виконуються деякі умови. Стан може бути заданий у вигляді набору конкретних значень атрибутів класу або об’єкта. Зміна окремих значень атрибутів буде відбивати зміна стану модульованого класу або об’єкта.

Існують два спеціальних стани – початковий (start) і кінцевий (stop). Початковий стан – стан об’єкта, коли він тільки що створений, кінцеве – перед його знищенням. Початковий стан може бути тільки однин, а кінцевих – скільки вам потрібно або взагалі не бути. Процес починається з початкової точки, а потім переходить у стан.

Діаграма активності (actіvіty dіagram)

При моделюванні поводження проектованої або аналізованої системи виникає необхідність не тільки представити процес зміни її станів, але й деталізувати особливості алгоритмічної й логічної реалізації виконуваних системою операцій.

Фактично даний тип діаграм може використатися й для відбиття станів модельованого об’єкта, однак, основне призначення Actіvіty dіagram у тому, щоб відбивати бізнес-процеси об’єкта. Цей тип діаграм дозволяє показати не тільки послідовність процесів, але й розгалуження й навіть синхронізацію процесів. Він дозволяє проектувати алгоритми поводження об’єктів будь-якої складності.

Для моделювання процесу виконання операцій у мові UML використаються діаграми діяльності. Застосовувана в них графічна нотація багато в чому схожа на нотацію діаграми станів, оскільки на цих діаграмах також присутні позначення станів і переходів. Кожний стан на діаграмі діяльності відповідає виконанню деякої елементарної операції, а перехід у наступний стан виконується тільки при завершенні цієї операції.

Таким чином, діаграми діяльності можна вважати окремим випадком діаграм станів. Вони дозволяють реалізувати в мові UML із процедурного й синхронного керування, обумовленого завершенням внутрішніх діяльностей і дій. Основним напрямком використання діаграм діяльності є візуалізація особливостей реалізації операцій класів, коли необхідно представити алгоритми їхнього виконання.

У контексті мови UML діяльність (actіvіty) являє собою сукупність окремих обчислень, виконуваних автоматом, що приводять до деякого результату або дії (actіon). На діаграмі діяльності відображається логіка й послідовність переходів від однієї діяльності до іншої, а увага аналітика фокусується на результатах. Результат діяльності може привести до зміни стану системи або поверненню деякого значення.

Нотації використаються ті ж самі, що й при побудові діаграми стану, з доповненнями:

1. Actіvіty – значок активності. Схожий на значок стану State, що позначає очікування події, а значок Actіvіty означає дія;

2. Значки синхронізації.

3. Decіsіon – рішення, дозволяє показати залежність від зовнішніх умов або рішень (аналогічний Іf case у мовах програмування).

4. Swіmlanes – плавальні доріжки – моделювання дій різних об’єктів і зв’язку між ними.

Діаграми взаємодії

Діаграми взаємодії є моделями, що описують поводження взаємодіючих об’єктів. Як правило, діаграма взаємодії охоплює поводження тільки одного варіанта використання. На такій діаграмі відображається ряд об’єктів і ті повідомлення, якими вони обмінюються між собою в рамках одного варіанта використання.

Існує два види діаграм взаємодії: діаграми послідовності (sequence dіagrams) і кооперативні, або співробітництва (collaboratіon dіagrams). Діаграми послідовності визначають тимчасову послідовність переданих повідомлень, порядок, вид і тип повідомлення, що відбуваються в рамках варіанта використання. Діаграми послідовності й кооперативні є різними поглядами на ті самі процеси, тому Ratіonal Rose дозволяє створити з діаграми послідовності діаграму Кооперації й навпаки, а також робить автоматичну синхронізацію цих діаграм.

На діаграмі послідовності взаємодія зображується у вигляді двовимірної схеми: вертикальне (час) і горизонтальне (об’єкти, що беруть участь у взаємодії). Істотна тільки послідовність повідомлень, однак тимчасова вісь може служити реальною метрикою виміру активності об’єкта. Прямокутники на вертикальних лініях показують “час життя” об’єкта. Лінії зі стрілками й написами назв методів означають виклик методу в об’єкта.

Висновок

Отже, в цій курсовій роботі я реалізував механізм роботи пекарні за допомогою засобів UML, а саме використанням програмного продукту Rational Rose. Також я спроектував автоматизовану модель цього виробництва за допомогою AllFusion Process Modeler. Ці програми ідеально підходять для аналізу системи, адже вони оцінюють її з різних сторін, а також вглиблюючись у якусь галузь роботи та створюючи загальну картину. Якшо BPwin описує загальний процесс за допомогою діаграм трьох типів, робить вартісний аналіз, оцінює затрачені кошти, а також вглиблюється майже в кожну діяльність, то в Rational Rose все інакше. Він аналізує стани в яких знаходиться діяльність, аналізує час виконання кожної процедури, створює систему відправки пакетів для зв’язку всієї процедури виготовлення виробів.

Список використаної літератури

1. Основи роботи з AllFusion Process Modeler

Http://khpi-iip. mipk. kharkiv. edu/library/technpgm/labs/lab01.html

2. Введення в курс UML

Http://www. intuit. ru/department/se/intuml/9/2.html

3. Дж. Рамбо, М. Блаха – “UML 2.0. Объектно-ориентированное моделирование и разработка” – 2007 р.

4. С. А. Трофимов – “CASE-технологии. Практическая работа в Rational Rose” – 2002 р.


Автоматизація роботи мебельного підприємства