Корм в птахівництві

Зміст

Вступ

1. Використовування кормів

1.1 Живильна цінність кормів

1.2 Характеристика кормів по живильній цінності

2. Годування яєчних курей

Висновок

Вступ

Яєчна продуктивність – найважливіша господарська корисна ознака. Вона характеризується кількістю і якістю одержуваної від птаха яєць, хімічним складом їх білка і жовтка. Двокілограмові несучки кращих кросів яєчних курей за рік зносять по 300 і більш яєць загальною масою близько 20 кг, затративши 2 кг корму на 1 кг яйцемаси.

Щоб птах був високопродуктивним, мало створити йому добре середовище незаселеного. Потрібно правильно його годувати, уміти складати раціони з усіх необхідних живильних речовин. При організації раціону годування курей його необхідно збалансувати за змістом обмінної енергії, сирого протеїну, сирої клітковини, вітамінів, мінеральних речовин, мікроелементів. Це забезпечує генетично обумовлену продуктивність птаха при високій конверсії кормів.

Корми і добавки, що є джерелами живильних, мінеральних і біологічно активних речовин, надають різносторонню дію на продуктивність, відтвірні здібності, якість яєць і м’яса, собівартість птахівничої продукції.

Актуальність теми курсової роботи полягає в тому, що годування – один з найважливіших чинників, що робить найістотніший вплив на реалізацію генетичного потенціалу. Тільки створення оптимальних умов годування і змісту дозволяє повною мірою реалізувати потенційні можливості лінійного птаха.

Метою роботи є дослідження зоогігієнічних вимог до годування птаха і основних правил складання раціонів.

Для реалізації даної мети нами були поставлені і вирішені наступні задачі:

Дати характеристику основних понять, що визначають живильну цінність кормів.

Розглянути корми, з яких складають раціони для курчат.

Вивчити способи і методи складання раціонів і годування курчат.

1. Використовування кормів 1.1 Живильна цінність кормів

Основні поняття, що визначають живильну цінність кормів.

Обмінна енергія – це та частина енергіїз’їденогокорму, яка залучена вобмінречовинорганізму, забезпечує йогожиттєдіяльність і продуктивність.

Величина обмінноїенергії залежитьвід концентрації івмістув раціоні основнихживильних речовин, їх засвоєння. Її виміряють в кілокалоріях (ккал) або за системоюСІ (системаінтернаціональна) вджоулях (Дж) в 100 г або в 1 кг корму.

Недолік енергії в кормі – більш часта причина низької продуктивності птаха, ніж недолік амінокислот, вітамінів, мінеральних речовин, мікроелементів. Продуктивність птаха на 40-50% залежить від надходження енергії в її організм. Саме від кількості енергії залежать ефективність корму, рівень його використовування.

Джерелом обмінної енергії є вуглеводи, жири і протеїн.

Вуглеводи – це головна частина сухої речовини рослинних кормів і основне джерело енергії для птаха. Вони дають до 60-70% енергії корму. До складу вуглеводів входять клітковина і безазотні екстрактні речовини.

Сира клітковина в основномускладаєтьсяз клітковини (целюлози), якаутворює основні оболонки рослиннихкліток. Це – вуглеводи, що виконують механічну функцію врослинах. В чистому вигляді клітковина врослинах не міститься. Воназавждипов’язана з різними органічними компонентами – геміцеллюлозою, целюлозою, пектиновими речовинами, лігніном і іншими, тому її називають сирою. Ці речовини важко засвоюються, оскільки вони практично неприступні для ферментів.

До безазотних екстрактних речовинвідносяться цукор, органічнікислоти, глюкозиди. Найбільшезначення в живленні птаха маютьцукрор і крохмаль. Крохмаль – резервнийматеріал врослині, міститьсяу великій кількості в насінні, плодах і бульбах. Цукор в кормах частіше за все представлений глюкозою, фруктозою і сахарозою. Цукор – найбільш доступний для організму птаха джерело енергії, крохмаль – одне з основних його джерел.

Сирий жир, окрімвласнежиру, міститьвіск, хлорофіл, смоли, фарбувальні речовини, органічнікислоти, фосфатиди, стеарині іншіз’єднання. У складі молекули жиру євуглевод, водень і невелика кількість кисню, тому прийого окисленні виділяється в 2 рази більше енергії, ніж при окисленні аналогічної кількості вуглеводів. Цим і пояснюється висока калорійність жиру.

Проте роль жиру не вичерпується енергетичною цінністю. Жир впомірнійкількості підтримуєдобрий апетит, сприяєнормальнійроботітравлення ідобревсмоктується. З ним в організмпоступають жиророзчинні вітаміниА, D, Е.

Сирий протеїн є групоюорганічнихречовин корму, в яку входять білки іазотовмісні з’єднаннянебілковогохарактеру, званіамідами. Білки є головною частиною живогоорганізму. М’язоватканина, внутрішніоргани, кровскладаються головним чином з білків. Всі прояви життєдіяльності, здібність до зростання і розмноження пов’язані з перетворенням білкових речовин.

Протеїн – незамінний і найдорожчий компонентраціону. Біологічна повноцінність корму по протеїнувизначаєтьсякількістю іспіввідношеннямнезаміннихамінокислот. Приблизно 40-45% потреби птаха в протеїнізабезпечуютьнезамінні і 50-60% – замінимі амінокислоти.

Перетворення протеїну кормів в білки яйця – 20-25%. Білкові корми тваринного походження (сир, м’ясо, м’ясо-кісткове і рибне борошно, суха молочна і ін. відвійки) містять всі незамінні амінокислоти, унаслідок чого вони є більш повноцінними в порівнянні з рослинними.

Кальцій необхідний для побудови скелета, шкаралупи яєць, дзьоба, кігтів, відправлення різних функцій організму. Відсутність або навіть недолік кальцію в раціоні, порушення співвідношення в кормі мінеральних речовин супроводжується неправильним формуванням і викривленням кістяка.

Джерелом кальцію в раціоні птаха є: мів, стулки черепашок і молюсків, старогашене вапно, яєчна шкаралупа, кісткове борошно, доброякісні вапняки і ін.

Джерелом фосфору є рослинні, особливо концентровані, зернові корми.

Для забезпечення птаха кальцієм і фосфором в раціони вводять трикальцій фосфат, фосфорин, кісткове борошно та ін.

Натрій птах одержує зрибногоі м’ясокісткового борошна, шротів, куховарськоїсолі. Рослиннікорми бідні натрієм і не можутьзадовольнитипотребу в ньому. Тому в комбікорм, щоскладаєтьсяз рослиннихкормосумішей, додають куховарськусіль. Натрійпідтримуєосмотичний тиск в тканинах, регулює обмін рідини, створює нормальне середовище для дії різних ферментів.

Дефіцит натрію враціонахуповільнюєзростання молодняка, а надлишок затримує рідину ворганізмі. На вміств кормі до 2%хлористогонатрію (куховарськоїсолі) птах не реагує негативно. Якщо жйогокількість зростає до 3%, може підвищитися відхід поголів’я, знизитися яйценосність.

Мікроелементи – це мінеральні речовини, якімістятьсяв організміптаха і в кормах в мінімальних кількостях, що обчислюються тисячними частками відсотка, але грають великуроль в обмініречовин. При недоліку або надлишкуокремихз них порушуютьсясинтез ферментів, вітамінів, гормонів, обмін речовин в цілому, знижуються продуктивність і стійкість птаха проти хвороб. В корми у формі різних солей залучають марганець, залізо, цинк, кобальт, мідь, йод.

Потреба організму птаха в живильних речовинах може бути забезпечена, якщо вона одержуватиме в кормі, окрім комплексу протеїнів, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин, вітаміни.

Вітаміни – цеорганічні сполуки, сприяючіперетравленню живильних речовин корму, перетворенню їх в необхідні для життєдіяльностіорганізмуелементи, стимулюючінайважливіші функціїрізних органіві залоз внутрішньоїсекреції.

За відсутності вітамінів в кормі у птаха може розвинутися важке захворювання – авітаміноз, при недоліку вітамінів – гіповітаміноз, які у молодняка виявляються у виснаженні, зниженні стійкості до інфекцій і загибелі, а у птахів, що мечуть, – в зниженні яйценосності, заплідненні яєць, в погіршенні якості одержуваного молодняка.

Найбільше значення мають вітаміниА, D, В, Е. Приїхвідсутностіабо недоліку враціоніптах хворіє, порушується процесзасвоєннябілків, жирів, вуглеводіві мінеральних речовин. Розглянемоці вітаміни докладніше.

Вітамін А необхідний для нормального функціонування зоровогоапарату, відновлення кліток шкірного покриву, зростаннятіла птаха, вуглеводного обміну, передачі генетичної інформаціїнаступномупоколінню, синтезу антитіл.

Джерелом вітаміну А є зелені рослини бобів, морква, кормова капуста, бадилля городніх культур, жовті сорти кукурудзи і гарбузи, дикорослі трави – кульбаба, лобода, кропива, пророщене зерно ячменю, вівса і ін. Значна кількість його міститься у водних рослинах (роголистняку, рясці, елодії та ін), а також в молоці, жовтку яєць, в риб’ячому жирі.

Вітаміни d2і dзтіснопов’язані з обміномкальцію і фосфору, регулюютьмінералізацію кісток. ВітамінD бере участьв процесахутворення шкаралупи.

Основними джерелами вітаміну D для птахає сіннамука, риб’ячий жир, пекарні дріжджі.

Група вітамінів В представлена вітамінами В1, В2, В3, В6, В13. Вони беруть участь в обміні вуглеводів, амінокислот, у внутріклітинному обміні, стимулюють діяльність нервової системи.

1.2 Характеристика кормів по живильній цінності

Застосовують корминаступнихгруп: зернові злакові і боби, відходитехнічних виробництв, тваринного походження, соковиті, вітамінні, мінеральні.

Зерно кукурудзи має в своєму складі до 70% крохмалю, невелику кількість клітковини (2-2,5%) і до 6% жиру. Будучи чудовим джерелом енергії, воно бідне протеїном, зміст якого коливається від 8 до 13%. За змістом амінокислот зерно неповноцінне, в ньому дефіцит лізину і триптофана, тому його треба доповнювати іншими кормами, що містять більш повноцінні білки. Бідна кукурудза і мінеральними речовинами, особливо кальцієм.

Сорти пшеницібільше розрізняютьсяпо хімічному складу. Наприклад, вміст сирогопротеїну в зерні цієї культури може коливатисявід 6 до 22%,а в середньому складає8-14%. Не можна згодовуватиптаху тонкорозмолотимзерном, оскільки в її зобі може утворитися клейка маса, що викличе порушення травлення. Можна використовувати в корм пшеничні відходи і браковане, але не запліснявіле зерно.

За змістом живильних речовин жито близьке до пшениці. Але використовувати його потрібно обережно, оскільки воно здатне викликати порушення травлення. В раціони його вводять в обмежених кількостях – для дорослого птаха 5-6, максимально 7%. Молодняку до 2-місячного віку жито згодовувати не рекомендується; молодняку старшого віку жито дають через 3 міс. після прибирання, але не більше 5% раціону.

Ячмінь є однією з основних фуражних культур. Вміст сирого протеїну в зерні різних сортів ячменю коливається від 6 до 13%, в середньому 6-11%, але він низької якості.

Живильна цінність вівса визначається співвідношенням власне зернівки і плівки. Вміст плівок в зерні вівса залежно від сорту і умов вирощування може коливатися від 23 до 35%, сирого протеїну – від 8 до 15%. В білці вівса міститься мало незамінних амінокислот: метионина, гистидина і триптофана. Але у вівсі багато жиру, тому він є високоенергетичним кормом.

У птаха, який харчується вівсом, висока яйценосність.

Просо по живильній цінності близьке до вівса. Зміст сирого протеїну може коливатися у великих межах, але в середньому складає 10-12%, жиру – 2-5, сирої клітковини – 5-9%. Оскільки клітковина проса непереварима, дорослому птаху його згодовують в роздробленому вигляді, а молодняку до 30-денного віку – обрушене, у вигляді пшона.

До зернових корм бобів відносяться горох, боби кормові, люпин солодкий, нут, сою. В зернах бобів міститься 20-40% протеїну; деякі з них багаті жиром, але в них мало кальцію і мікроелементів, невелика кількість вітамінів, яка сильно коливається.

Перетравленість протеїну і всіх органічних речовин зернових бобів в травному тракті птаха близько 85-90%. Оскільки вони надають специфічну дію на травлення, їх необхідно вводити в раціон птаха в тих кількостях, що рекомендуються.

Боби сої по амінокислотному складу близькі до кормів тваринного походження. В зернах сої міститься найбільша кількість протеїну – 40%. Згодовувати соєву муку птаху можна тільки після попередньої термічної обробки, яка руйнує шкідливі речовини і зберігає протеїн повноцінним.

Горох – основний зернобобовий корм. В ньому міститься від 19 до 23% протеїну і 55% безазотних екстрактних речовин.

Горох відрізняється доброю перетравленністю і згодовується в розмолотому і роздробленому вигляді. В розмолотому вигляді горох в раціонах молодняка з 10-дневнего віку може складати 7-10%.

Віка по поживності близька до гороху, протебагатшаазотом. В її зернахміститься синильнакислота, що додає їм гіркуватий смак, тому враціоніцього корму повинне бути не більше2-3%.

Люпин кормовий містить до 35% протеїну. По загальній поживності і змісту протеїну перевершує інші культури бобів. В зерні солодких (кормових) сортів міститься 0,025% алкалоїдів проти 1,5-1,7% в зернах гірких сортів, тому солодкий люпин нешкідливий для птаха.

Для птахівництва практичне значення мають соєві, соняшникові, арахісовий, бавовняний і кукурудзяний шроти.

Соєві макухи і шроти єодним з кращих джерел білка, в нихміститьсяне більше 10% вологи і 42-45% протеїну. В їх білціє всі незамінніамінокислоти. Правильно приготовані макухи і шроти зсої – цінний білковий корм для домашнього птаха.

Соняшникові макухи і шроти є добрим джерелом рослинного білка для птаха. Макухи містять близько 40% сирого протеїну, шроти – до 45% протеїну, 3,5% сирі жири, 15% клітковина і 5-6% зола. Соняшникові макухи і шроти добре впливають на яйценосність птаха

Висівки – побічний продукт, одержуваний при помелі зерна в борошно на борошномельних підприємствах; містять частинки оболонок зерна з домішкою борошна і зародків. Залежно від виду зерна, що переробляється, є висівки пшеничні, житні, ячмінні, рисові і ін. По ступеню подрібнення вони діляться на грубі, або крупніші, і тонкі, або дрібні.

Поживність висівок залежно від вмісту в них борошнистих частинок може коливатися. Через високий зміст клітковини використовування висівок в годуванні птаха дещо обмежують. Використовують головним чином пшеничні висівки. В них міститься 15,8% протеїни, 4,2% сирі жири і 9,1% сирі клітковина. Пшеничні висівки застосовують |як компонент при дріжджуванні кормів.

Дріжджі кормові сухі, гідролізні – білковий і вітамінний корм, що містить вітаміни В1, В2, нікотинову, пантотенову та інші кислоти. Їх широко застосовують як добавку до раціону.

До групи білкових кормів тваринного походження входять три підгрупи: відходи рибної промисловості і звіробійного промислу, включаючи рибн і крилеве борошно; відходи м’ясної промисловості – м’ясне, кров’яне, м’ясо-кісткове і пір’яне борошно; молочні кормові продукти.

Це дуже цінні корми, дефіцитні і дорогі. Вони включаються в комбікорми в менших кількостях, ніж білкові корми рослинного походження, не як джерела білка, а з метою заповнення в раціонах бракуючих амінокислот, головним чином метионина, цистину, лізину. Вони також сприяють поліпшенню мінерального живлення птаха.

Рибне борошно одержують з малоцінноїсвіжої рибиі відходівпереробкириби. Цедобрий корм для молодняка всіх віків (оптимальначастка враціоні – 6-7%). Рибнеборошноміститьдо 10-15% жиру.

Знежирене борошно буваєрихлим, сухим, без запахурозкладання. В його складі48-60% протеїну, 2% жиру, 15-25% фосфорнокислого кальцію, 5%солі, вітамін В і 9-10% води. Білокрибного борошнавідрізняєтьсявисокою біологічною цінністю і легкозасвоюється організмомптаха. З рибнимборошном можна варити бульйон, на ньому замішують мешанки, які птах охоче поїдає.

М’ясне борошно виготовляється з м’яснихвідходів, внутрішніхорганів, ембріонів, фібрину і не більше 10% кісток. Колір борошна коричневий і жовто-сірий. В борошніміститьсязалежно від сорту: протеїну – 54-64%, вологи – 10-12, жиру – 12-18%. М’яснеборошно єдобрим джерелом лізину, але в ньому мало метионина і триптофана.

Кров’яне борошно виготовляється з кровіз додаванням 5% кісток. Це найбагатший протеїном корм. В ньомуміститься від73 до 81% протеїну, 3-5% жиру, 9-11% вологи. Протеїн кров’яного борошно невисокої якості, він бідний метионином, ізолейцином, гліцином.

М’ясо-кісткове борошно виробляється на м’ясокомбінатах з непридатних в їжу туш тваринних, кісток, внутрішніхорганіві іншихвідходів. Колір борошнасірувато-бурий. В борошні міститься9-10% вологи, 30-50% протеїну, 9-18% жиру. В протеїні м’ясо-кісткового борошна мало метионина і багато лізину.

Пір’яне борошно одержують з свіжого махового і хвостового пера птахи всіх видів, з сировини, непридатної для виробництва пір’яно-пухових виробів. В ній до 12% вологи, не менше 70% протеїну, 3% жир.

Молочні корми – це молоко (молочний відвійки), сир, пахта, кисло-молочні продукти, сухе знежиренемолоко. Всі вони характеризуютьсявисокою поживністю ідоброю засвоюваністю, є кращим джерелом легкозасвоюваного білка, вуглеводіві вітамінів, позитивно впливають на зростання птах. При вологому і комбінованому типах годування їх додають в корм молодняку молодшого віку.

Сир може бути в різнійживильній цінності, залежно відзмістуводи, жиру і білка. Звичайнов ньому до 16% протеїну високої якості. Знежиренийсирслід згодовуватимолоднякуз 2-го або 3-го дня до 10-денного віку разом з іншими доброякісними кормами.

Сироватка молочнаміститьмало білка, але в нійє цукор і вітаміни групи В. Насвіжій сироватцідоцільно замішувати кормовісумішіптаху всіх віків, а також випаюватиїї молодняку зокремихнапувалок. Мішанки зволожуютьпахтою, сироваткою або знятим молоком до консистенції розсипчатого корму. Їх згодовують зразу ж після приготування, інакше вони швидко прокиснуть і стануть причиною розладу травлення у птаха.

Інкубаційні відходи – незапліднені або із зародками яйця, що завмерли, кров’яне кільце, задохлики – з дозволу ветпрацівників, при строгому дотриманні правил профілактики, можна згодовувати птаху. Відходи варять, подрібнюють і згодовують в суміші з вологими мішанками.

_Соковиті корми – цесвіжазелень конюшини, кропиви, віко-вівсяно-гороховоїсуміші, кормової капусти, лободи, бадиллябуряка, моркви і інших коренеплодів, дієтичний корм, джерело вітамінів, каротину і інших живильних речовин. Молодуконюшину і молоду люцерну згодовують молодняку по 10-15 г, дорослому птаху – 15-20 г в день.

Трава культур бобівміститьзначну кількість білка і мінеральних речовин. Її згодовуютьптахув подрібненому виглядізразуж післяскошування, оскільки призберіганнівітамінируйнуються.

Морква, особливочервона, єдобрим дієтичним і вітамінним кормом для птаха всіх вікових груп. В 1 кг кращихсортівморквиміститьсядо 75-100 мг каротину.

В 1 кг сушеної моркви міститься до 200 мг каротину. Суху моркву додають в кормову суміш по 3-5% маси сухої частини раціону.

Кормову капусту вирощують наділянціі починаютьзбір знижнього листя, тоді як у верхній частинірослини відрощуєтьсянове листя. В 1 г кормової капустиміститьсядо 70 мкг вітамінуВ1и5 мкг вітамінуВ2. В нійміститьсятакож значна кількістьамінокислот, позитивно впливаючих на зростання пір’я

Картопля міститьвелику кількістьвуглеводів, від загальноїкількості живильних речовин 80% доводиться на крохмаль, якийдобре засвоюєтьсяптахом. Картоплю очищають від паростків, миють, варять, добре розминаютьі ретельнозмішують зборошняними кормами.

Гарбуз жовтий єдобрим соковитим вітамінним кормом. Він містить цукор, каротин, вітамінВз.

В раціон молодняка можна вводити також брукву, турнепс, бур’як кормовий і напівцукровий. Проте їх використовують в обмеженій кількості, оскільки вони мають низьку загальну і вітамінну поживність.

Вітамінна трав’янеборошно – цінний кормовий продукт, отриманий з трави штучноїсушки. По поживності ізмістукаротинувінзначно перевершує борошно зсінатіньовоїсушки. Вітаміннутрав’яне борошно готують із зеленої конюшини, люцерни і інших трав бобів і злакових. Оскільки в трав’яному борошно багато клітковини, яка погано засвоюється організмом, вводити його в раціон у великих кількостях не слід.

2. Годування яєчних курей

Курчатам для поповненнястадаяєчних курей після висновкусліддати крутозвареніподрібнені яйця абосвіжий розсипчастийсир. В друге годування яйце або сир змішують з пшоном або подрібненою кукурудзою. В окремих годівницях слід тримати суху борошняну суміш без плівок. В перші дні курчатам не слід давати варених каш, оскільки вони містять велику кількість води і відповідно менше живильних речовин, ніж звичайна крупа.

Джерелом мінеральних речовин можуть бути перепалені стовчені кістки і подрібнена шкаралупа яєць після попереднього проварювання.

Засвоєнню кальцію в організмі птаха сприяє вітамін D. Його багато в риб’ячому жирі. Крім того, він синтезується в шкірі курчат під впливом ультрафіолетового проміння при опромінюванні молодняка сонцем. У зв’язку з цим курчат слід якомога раніше випускати на сонці. Якщо повітря прогрілося до 18-20 °З, то з 5-го дня життя курчат слід випускати на чистий майданчик, розташований на сонячній стороні приміщення.

Зразковий денний раціон курчат яєчних порід показаний в табл.2.1

Таблиця 2.1

Зразковий деннийраціонкурчат яєчнихпорід, г наоднуголову

Зерноборошнянікорма

4 12 20 32 50 70

У тому числі:

Пшоно1 2

1 2 – –

Вівсянаі ячміннакрупа – 3

– 3 5 10 10 10

Просо –

– 4 8 12 15

Пшеничнівідходи –

– – 8 20

Висівки – 2

– 2 4 10 20 25

Борошнянасуміш3 5

3 5 7 4 –

Зеленийкорм – 3

– 3 7 10 12 15

Картопляварена (з 10-го дня) дня) – 4

– 4 8 12 25 30

Морквачервона, буряк –

– 5 8 12 15

Дріжджіпекарні – 0,2

– 0,2 0,3 0,4 0,4 0,5

Риб’ячий жир (з 6-го дня) – 0,1

– 0,1 0,2 –

Черепашкароздроблена –

– 0,7 1,0 1,5 2

Мів –

– 0,3 0,4 0,5 0,5

Сіль куховарська – 0,05

– 0, 05 0,1 0,15 0,15 0,2

Гравійабо крупнийпісок – 0,2

– 0, 2 0,3 0,3 0,3 0,4

В раціонахяєчних курей зернові корми 1-3 видів повинні по масіскладати40%, мелене або дрібне зерно 3-4 видів – 30, тваринні білкові корми всухому вигляді – 10, зелені ісоковитікорми – 15, мінеральні – 5%. Крім того, птаху дають вітамінні корми, антибіотики, мікроелементи, а у разі потреби і лікарські препарати.

При виборі кормів і добавок слід враховувати їх дію на якість продуктів. На одну дорослу курку в рік потрібна приблизно наступна кількість кормів, кг: з борошна – 37, тварин в сухому вигляді – 4,5; сінного борошна – 2,5; зеленої маси, силосу – 6; моркви – 5; картоплі, цукрового буряка – 10; дріжджів – 0,3; молочного (знятого молока) відвійки – 4; мінеральних кормів – 2.

Приведемо науково обгрунтовані рецепти повнораціонних комбікормів, розраховані на вікові фази птаха і відповідні її біологічним потребам, що змінюються (табл.2.2 ).

Таблиця 2.2

Повнораціонні комбікормидля яєчнихкурей %

Корма До10 мес 10-14 мес 14 месі старше
Просо 9 9 14,7
Пшениця 27 30 35
Ячмінь 30 30 32
Дріжджігідролізні 4 3 3
Рибнамука 4,7 4 4,3
Шротсоняшниковий 10 8,5
Трав’янамука 4 5 4,3
Жиртехнічний 3,7 3,2
Кістковамука 0,8 1,2 0,9
Черепашкамелена 6,4 5,8 5,4
Сіль куховарська 0,4 0,3 0,4
В 100г комбікорми%
Обмінноїенергії, кДж 1139 1130 1067
Сирогопротеїну 17 16 14
Сироїклітковини 6,0 6,1 5,5
Кальцію 3,1 2,9 2,7
Фосфору 0,8 0,8 0,8
Натрію 0,4 0,4 0,4
Лізину 0,80 0,73 0,66
Метионину + цистину 0,60 0,56 0,48
Триптофана 0,22 0,21 0,17
Енерго-протеїновеспіввідношенняв 1 кг комбікорму
(кДж:% сирогопротеїну) 670 706 762

Особливо цінні для курей морква як вітамінний корм, молочні продукти. Якщо єможливість, їх нормуслідзбільшитив 1,5-2 рази, скорочуючичастку концентрованих кормів.

Якщо годування птаха організовано правильно, кури можуть носити цілий рік.

Крім того, однікомпонентираціонівможуть бути замінені іншими, відповіднимипо поживності. Так, м’ясні ірибнівідходиможуть бути замінений сиром, зернові – частково картоплею, сінне борошно – хвойним. В раціон можна включати харчові відходи, взимку силос і ін.

Якщо в раціоні не вистачає вітамінів групи В, слід проводити дріжджування кормів і пророщування зерна. Вологі мішанки готують на молочному, сироватці або кислому молоці відвійки.

Не слід допускати виснаження або ожиріння птаха, оскільки в обох випадках це веде до зниження життєздатності і яйценосності курей.

Вміст живильних речовин враціонінесучок змінюютьз віком птахи: в перші місяці яйцекладки, в період найінтенсивнішої яйценосності, в комбікормі повиннеміститися більше енергії і сирого протеїну, ніж в подальші, коли яйценосність поступово знижується.

Для складання раціонівможна використовувати всі доступні продукти (табл.2.3).

Таблиця 2.3

Зразкові раціонидля яєчних курей врізні сезонироку, г на однуголову в день

Корма Весна Літо Осінь Зима
Зерноцільне (ячмінь, овес, пшеничнівідходи) 60 55 60 70
Зерно мелене (кукурудзяна, ячмінна івівсянамука) 40 45 25 25
Висівкипшеничні 10 10 10 10
Сіннавітаміннамука 7 5 7
Картопляварена 40 40 40
Зеленікорми (конюшина, люцерна, кропива) 40
Морквачервона 15 25 20
Цукровийбуряк 5 5 5
Сир 10 12 8 8
Молочний Відвійки 15 15 18 10
М’ясніі рибнівідходи 5 5 8 8
Роздробленікісткиабо кістковамука 2 2 2 2
Дріжджіпекарні 1 1 1 1
Черепашкаабо крейда 5 5 4 4
Сіль куховарська 0,6 0,6 0,6 0,6
Гравій 1 1 1 1

Добове споживання корму курамиобумовлено рівнемяйценоскості іскладаєв середньому від 100 до 200 р. Чим вище річна яйценосність курей, тим більше потрібна корма на несучку. В той же часвитрата корму на 10 яєць тим менше ніж вище продуктивність птаха. Так, при яйценосності середньої несучки 200 яєць в рік витрату корму на голову може скласти 37 кг, а при яйценосності 250 яєць – 42 кг. На 10 яєць в першому випадку доведеться в середньому 1,82 кг корму, а в другому – 1,68 кг, або на 7% менше.

Висновок

Раціональне повноцінне годування з дотриманням всіх зоогігієнічних вимог забезпечує високу продуктивність і життєздатність птаха.

Основна проблема живлення – рішення рівняння, яке можна вспрощенні сформулюватитак: згодовувальний раціон відповідає розрахунковійпотребі птаха в живильних речовинах.

По відношенню до птаханеобхіднобути упевненимв наступному.

1. Чи точновизначенапотреба.

2. Чи враховується активність зростанняабо інші показники продуктивності, плановані получити при згодовуванні даногораціону.

3. Якукількість цьогораціону споживатиме птах запевнийчас (звичайнопротягом доби).

4. Чи задовольнить цю кількістьрозрахунковупотребу в живильних речовинах.

По відношенню складу раціонутакож потрібно мативідповідьнаряд питань.

1. Чи є корми, які можутьзадовольнитипотребу птаха в енергії, амінокислотах, вітамінах і мінеральних речовинах.

2. Чи можна змішатинаявні корми так, щоб вийшовраціон, добре що зберігаєтьсяі який биохочеспоживався поголів’ям, для якоговін приготований.

3. Чи можназ наявних кормів приготуватираціон, причомуз мінімальними витратами.

Окрім балансування обох сторін рівняння, вимагається також збалансувати раціон, як по основних, так і по окремих живильних речовинах, особливо по амінокислотах.


Корм в птахівництві